Solariji koje jednakomjerno osunčavaju cijelo tijelo a sa cca 10 min po sunčanju dobiva se prekrasna dugotrajna preplanula boja. Sunčanje potiče stvaranje vitamina D i u tijeku zime pa je sunčanje poželjno za osobe koje imaju problema sa kostima, reumatske tegobe, kožne probleme (akne, psorijaza).
S obzirom da se u novije vrijeme, zbog načina života i drugih razloga, ne izlažemo suncu kao prije, upućeni smo na korištenje «umjetnog sunca» ili solarija. Moderni solariji, kod kojih su primjenjena najnovija saznanja u fotobiološkim istraživanjima, nude visok stupanj efikasnosti i sigurnosti. Upravo takav solarij Vas očekuje kod nas.
Međutim, najvažnije od svega je ne pretjerivati sa upotrebom solarija jer se tako poništavaju blagotvorne osobine sunčanja. Stoga, sunčanje treba ograničiti na 2-3 puta tjedno.
Bez obzira na negativan stav prema solariju UV-zračenje može učiniti slijedeće: pokreće krvotok i seksualnost, ubrzava rad psihe i otklanja depresiju, stimulira imunitet, poboljšava sposobnost reakcije i rasterećuje.
Za izrazito smeđu boju potrebna je neznatna količina kratkovalnog UV-B zračenja u kombinaciji sa dugovalnim UV-A zračenjem. Zdrava smeđa boja zahtijeva ipak malo više vremena. Koža se prilagođava na sunce tek nakon 2-3 tjedna svakodnevnog UV-zračenja.
UV-B zračenje je usmjereno na donje slojeve nadkožnog sloja, prema pigmentnim stanicama i melanocitima. Istovremeno sa samom pojavom počinje i tvorba i oblikovanje pigmentnih tvari.
Melanin je u obliku malih pigmentnih zrnaca. Melanin-pigmenti putuju nakon 2-5 dana sunčanja u najviši sloj kože. Svijetla koža stvara u manjoj mjeri melanin, pa koža u manjoj mjeri postaje smeđa. UV-A ZRAČENJE čini oksidacijski spoj s kisikom iz krvi. Tako se oboje svijetli i bezbojni melanin-pigmenti.
Svjetlosna mrlja - kada se sunčanje pomoću UV-B produlji, pojavljuje se zadebljanje najvišeg sloja kože. Smeđa boja plus svjetlosna mrlja grade prirodnu zaštitu od sunca, koja odgovara faktoru svjetlosne zaštite u iznosu 20-40. Pojavljuje se u roku 4-6 tjedana.
Veza izmedu solarnog zračenja i oboljenja raka kože, kao zločudnog melanoma, nije znanstveno dokazana. UV zraćenje pozitivno utjeće, prvenstveno zimi, kako na jačanje imunološkog sustava tako i na stvaranje vitamina D3, koji je od važnosti za građu kostiju.